"Влада і бізнес – партнери". Бізнес задоволення не отримує.

"Влада і бізнес – партнери". Бізнес задоволення не отримує.

П'ятниця, 4 липня 2008, 14:35 -
3 липня. Український дім. Форум "Влада і бізнес – партнери". Присутні підприємці відчутно дратувалися. "Які там партнери?" – казав уголос не один з них.

Влада й бізнес - однакові зануди

Виступам керівників держави передували секційні засідання, на яких і мали озвучуватися нагальні питання бізнесу. Усі їх на початку секції "Відносини місцевої влади й підприємців" головуюча народна депутатка Ксенія Ляпіна ("Наша Україна") звела до одного. Чому місцева влада не зацікавлена в розвитку бізнесу, й що робити, аби її зацікавити?

Розпочали з переліку проблем. Заступник Голови Держкомпідприємництва Геннадій Білоус розповів, що в Україні є 10 млн. малих та середніх підприємців. При цьому спостерігається дисбаланс: 60% з них знаходяться в 7 регіонах. Лише 1 млн. може запропонувати свою продукцію на світовий ринок. І т.д. і т.п.

Проте підприємці від стрімких струмочків цифр  швидко втомилися. "Ви обіцяли діалог, то давайте його вести", - обурювалися в перших рядах. Ляпіна послалася на регламент і просила зачекати. Мовляв, дамо вам слово, дамо.

Реклама:

Під невдоволений гомін вона викликала до мікрофону мера м. Славутич Володимира Удовиченка. Той бадьоро почав говорити про принцип рівних можливостей для всіх підприємців. "Влада + добробут + громадськість = добробут", - вивів він формулу.

Після того наголосив, що Україні потрібна "Європейська хартія місцевого самоврядування". І почав тицяти цією книжечкою Ксенії Ляпиній.

Підприємцям явно було нецікаво. Доповідали про адаптацію до умов СОТ. Ляпіна просила потерпіти. "Ми сюди не терпіти прийшли, а діалог вести", - лунало у відповідь. Депутатка докоряла, що "підприємці сидять у власній калюжі, яка висохне, й вони втратять свій бізнес". Малося на увазі, якщо не послухають про СОТ. Але бізнесмени жалілися, що форум перетворився на наукову конференцію.

Зрештою, Ляпіна склала зброю й дозволила виступити підприємцям без дотримання регламенту. Але цікавіше не стало.

Голова луганської міської ради підприємців Сергій Давидов відразу ж заявив, що ніякого партнерства між владою та бізнесом немає. "Влада сама по собі, бізнес - сам по собі. Про нас згадують, коли потрібно провести якесь свято, коли звітувати треба про роботу, коли депутати приїзджають. Потім - тиша", - емоційно говорив він.

Запропонував ввести у виконкоми представників від бізнес-спільноти та створити телепередачу, яка би була присвячена проблемам малого та середнього бізнесу.

Далі було багато інформації про свавілля з боку місцевих влад, правоохоронних органів тощо. Але й про це не дуже хотілося слухати, ані самим підприємцям, ані іншим присутнім. Про це кожен з них чудово знає вже багато років.

Зрештою, учасники секції дійшли висновку, що необхідно змусити місцеві ради нести більшу відповідальність. Адже так не має бути, що суд приймає рішення про те, що рада вчинила незаконно, а притягнути до суду її неможливо.

Влада прекрасно знає про проблеми підприємців

Нарешті розпочалося пленарне засідання. На початку своєї промови Ющенко пожалівся на поганий бізнес-клімат у країні. Пожалівся, що подав після минулого форуму 6 законопроектів, а Рада з них затвердила лише один. Що уряд не відміняє старі постанови, які заважають розвитку малого та середнього бізнесу. "Я кажу навіть не про нинішній уряд, про попередні, - звернувся він до Прем'єр-міністра Юлії Тимошенко. - Усе, що чинному законодавству не відповідає, треба скасувати".

Потім Президент:

- жалівся, що не виконуються домовленості із Світовою організацією торгівлі. Через те, що поданий законопроект про "рекомендаційний характер стандартів та відміну сертифікації продуктів харчування" був "провалений у Верховній Раді за підтримки "Держкомстандарту";

- заявляв, що треба відмінити обов'язкову сертифікацію "Держкомстандартом" продуктів харчування та послуг і ввести в Україні систему ринкового нагляду;

"Великі кошти витрачаються на тотальний контроль, що створює перешкоди для розвитку бізнесу. При цьому рівень якості та безпечності товарів залишається незадовільним", - сказав Ющенко;

- довго наводив статистичні дані про скорочення робочих місць у малому бізнесі, зменшення кількості реально працюючих малих підприємств, скорочення їхньої частки в загальному обсязі реалізованої продукції;

- непокоївся надмірною регуляцією землекористування, будівництва й туризму. Через це дав завдання уряду створити робочі групи, які б забезпечили реальне зменшення адміністративних та регуляторних бар'єрів в Україні. Аналогічні групи мають створити обласні держадміністрації;

- обурювався низькою ефективністю єдиних дозвільних центрів. Захотів, аби протягом 30 днів усі ці центри почали працювати. Генпрокурор отримав від нього задачу перевірити виконання дозвільного законодавства органами місцевої влади.

Юлія Тимошенко пішла з форуму до його завершення, так і не виступивши. Вона сказала Віктору Андрійовичу, що в неї зустріч з президентом УЄФА Мішелем Платіні. Але, мовляв, переживати немає чого: вона візьме стенограму, й усі побажання Ющенка будуть враховані.

Далі слово отримали представники всіх секцій. Мер Славутича й тут повторив, що потрібна нова філософія, "в основі якої - підприємець". Сказав про необхідність інфраструктури: агенцій з розвитку бізнесу, бізнес-інкубаторів тощо. "І ви говорили про це трохи, але дуже так невпевнено", - звернувся мер до Президента.

Удовиченко не зміг не скористатися нагодою, аби дати книжечки голові держави. Міністри, які вже давно занудьгували, під час його виступу пожвавилися, у рядах почали сміятися. В той же час, Ющенко таки переглянув "Хартію" й навіть схвалив її принципи. Він попросив в Удовиченка 50 екземплярів, аби розповсюдити серед голів міст. Той радо запевнив, що може й 100 дати.

Ксенія Ляпіна розповіла з трибуни, що "треба збільшити повноваження рад підприємців і відповідальність місцевих рад". І запропонувала від імені бізнесменів змінити виборчу систему. Так, щоб можна було розпустити місцеву раду, якщо суд прийняв рішення про те, що її ухвали незаконні.

А дозвільних офісів, запевнила депутатка Президента, працює насправді ще менше. Адже їм не вистачає регламентів і кожен діє на свій розсуд.

Слово отримав Спікер парламенту Арсеній Яценюк. "Завдання номер один для підприємців - зайнятість для населення. Потім уже фіскальна функція", - висловив він свою позицію. Далі пожалівся на політичну конфронтацію, яка гальмує процес ефективних економічних реформ.

Звернувся він і до "Європейської хартії". "Вона тримається на двох принципах. Перший - знання (навчання). Другий - громадські організації. Але там немає жодного слова про корупцію - бо в них її нема. А в нас є", - сказав Спікер.

Після виступу голови податкової Сергія Буряка Президент ще сказав про необхідність держслужбовцям розмовляти українською мовою. "Вам доплачують за володіння українською", - наголосив він.

Зрештою, Віктор Ющенко оголосив форум закритим. Подякував усім присутнім: "Дякую всіх". Люди залишали приміщення Українського дому. На деяких обличчях був вираз очевидного задоволення. Через те, що, нарешті, захід закінчився.

Реклама: