Аграрії викинуть більше 2 мільйонів тонн овочів на смітник

П'ятниця, 2 грудня 2011, 10:30

Фермери підводять підсумки 2011 року на плодово-овочевому ринку - результати роботи невтішні.

Загальні збитки по галузі перевищують 3 млрд гривень. 2 млн тонн овочів і картоплі - надлишок, який не зміг переварити український внутрішній ринок і який підлягає утилізації, пишуть "Экономические известия".

Рекордний урожай плодово-овочевої продукції не тільки не забезпечував адекватного прибутку аграріям, але й згенерував величезний збиток.

"Заклики уряду вирощувати картоплю та овочі призвели до збитків, які ми оцінюємо в 2-3 млрд гривень", - говорять експерти компанії "АПК-Інформ: овочі та фрукти".

Реклама:

Нагадаємо, що дефіцитний минулий сезон, що характеризувався рекордними цінами на самі ординарні овочі укупі із закликами уряду нарощувати врожаї, привів до того, що українські фермери надмірно розширили посівні площі.

Розширення площ співпало зі сприятливими погодними умовами, і все разом зумовило рекордні врожаї овочів і картоплі. Останньої було зібрано більше 20 млн тонн.

Рівень цін на плодово-овочеву продукцію почав стрімко падати в середині літа, досягнувши до жовтня абсолютного мінімуму, на якому і перебуває останній місяць.

Ціни на картоплю стабілізувалися на рівні 1,5-2 гривні/кг, цибулю - близько 3 гривні/кг, капусту - до 2 гривень/кг.

І це ще не межа - не дивлячись на те, що багато фермерів вважають ціни на овочі та картоплю зараз вкрай низькими, вони, за прогнозами аналітиків "АПК-Інформ: овочі та фрукти", будуть знижуватися і далі, і досягнуть мінімальних значень у квітні 2012 року.

Цінова кон'юнктура в ряді регіонів була настільки несприятливою, що не дозволила навіть завершити збиральні роботи.

Так, наприклад, у Рівненській області цілі поля, засіяні капустою, просто були зорані, оскільки фермеру було невигідно платити зарплату працівникам за збір урожаю.

Не можна сказати, що оператори не робили спроб розвантажити внутрішній ринок і підвищити ціни - зокрема, компанії намагалися наростити експортні поставки.

Як мінімум у відношенні картоплі - за даними Державної митної служби, експорт цієї культури в жовтні становив 924 тонни, проти 27 тонн у вересні.

Для порівняння, в січні-вересні Україна експортувала 8,5 тис тонн картоплі. Однак на тлі врожаю в 20 млн тонн поставка за кордон 1 тис тонн продукту істотно вплинути на ситуацію не могла.

Надлишок продукції - мінімум 2 млн тонн, вважають експерти. І це без врахування скорочення запасів продукції внаслідок неякісного зберігання.

До речі, криза в плодово-овочевому секторі потягнула за собою і тих бізнесменів, які, натхнені рекордними цінами 2010 року, вирішили інвестувати в інфраструктурні проекти на аграрному ринку, в першу чергу у побудову сховищ - у 2010 році в Україні була побудована рекордна кількість сховищ для плодоовочевої продукції.

"Тим не менше сховища в 2011 році принесуть величезні збитки для їх власників, особливо якщо вони відірвані від виробництва, а втрати виробників внаслідок низьких цін на овочі та картоплю не дозволять багатьом з них почати закуповувати навіть необхідні обсяги якісного насіння в 2012 році, що спричинить за собою скорочення площ і обсягів виробництва", - говорить Андрій Ярмак, автор проекту "Агроогляд: овочі та фрукти".

На думку експертів, причина катастрофічного становища операторів ринку на тлі рекордного врожаю - у відсутності планування, в тому числі і на державному рівні.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Реклама:
Підпишіться на наші повідомлення!